Trener AZS Białystok: Wybraliśmy najlepsze siatkarki z I ligi

My otwieramy przed tymi dziewczynami furtkę. Od nich zależy czy się wybiją - mówi Czesław Tobolski, trener siatkarek AZS-u Białystok
Białostoczanki w poniedziałek rozpoczęły przygotowania do nowego sezonu w ekstraklasie (zaczyna się 6 października). W pierwszym treningu uczestniczyło zaledwie siedem zawodniczek. W tym gronie nie było żadnej kluczowej siatkarki z poprzedniego sezonu, gdyż już tradycyjnie białostocka drużyna podczas przerwy w rozgrywkach przeszła kadrową rewolucję. Na pierwszych zajęciach stawiły się przede wszystkim młode zawodniczki, które przed nowym sezonem dołączyły do zespołu, a ostatnio występowały w I lidze.

- Ale tu przychodziły już dziewczyny o których w zasadzie nikt wcześniej nie słyszał, a potem robiły to się głośne nazwiska. W pierwszym sezonie była chociażby Hendzel, potem była też Cieśla, która nigdzie wcześniej nie była widoczna, a w AZS-ie grała rewelacyjnie. Ola Kruk również tutaj zrobiła postęp - mówi Czesław Tobolski.

Trener liczy, że z tymi nowymi zawodniczkami będzie podobnie?

Czesław Tobolski: - Liczę przede wszystkim na ich rzetelną i uczciwą prace. One mają okazje się pokazać i wybić, my im otwieramy furtkę. Od nich zależy jaką drogę wybiorą. Jeżeli będą ciężko pracowały i mentalnie będą nastawione na to, że mogą coś osiągnąć to jestem spokojny.

Jak wybraliście te zawodniczki z I ligi?

- Krzysztof [Żabiński, statystyk zespołu - red.] pracował po 24 godziny na dobę oglądając wideo, analizując statystyki. Wybraliśmy najlepsze zawodniczki I-ligowe na pozycje które chcieliśmy.

Zespół w komplecie trenować będzie dopiero we wrześniu (wtedy do drużyny mają dołączyć cztery zawodniczki z Trynidadu i Tobago - Channon Thompson, Sinead Jack, Rheeza Grant, Krystle Esdelle), czyli na miesiąc przed ligą.

- Zdaje sobie sprawę, że miesiąc to nie jest dużo czasu na zgranie, ale nie mamy innego wyjścia. Jeżeli załamiemy ręce i będziemy płakać to lepiej nie przystępować do pracy. Teraz bardzo dużo pracy można włożyć w te dziewczyny, które są, a które będą odgrywały ważne role.