Udany debiut AZS-u Bia造stok w europejskich pucharach

Siatkarki AZS-u Bia造stok w 1/16 Pucharu CEV pokona造 u siebie 3:1 austriacki zesp馧 SVS Post Schwechat.
Pocz徠ek spotkania przypomina nieudane wyst瘼y AZS-u w Orlen Lidze, gdzie bia這stoczanki przegra造 trzy pierwsze spotkania. Jednym z powod闚 tych pora瞠k by這 bardzo s豉be przyj璚ie. W pierwszym secie 鈔odowego meczu nasze siatkarki tak瞠 nie radzi造 sobie z serwisem rywalek. Zagrywka pochodz帷ej z Argentyny rozgrywaj帷ej Post Yael Castiglione sia豉 pop這ch w szeregach gospody i zanim ta zawodniczka opu軼i豉 pole zagrywki, rywalki prowadzi造 7:0. Pierwszy historyczny punkt dla AZS-u w europejskich pucharach zdoby豉 Krystle Esdelle i by這 1:8. Mimo 瞠 w dalszej cz窷ci seta bia這stoczanki prowadzi造 bardziej wyr闚nan walk, to takiej straty ju nie zdo豉造 odrobi.

W drugim secie, gdy przyj璚ie w bia這stockiej ekipie by這 ju na przyzwoitym poziomie, okaza這 si, 瞠 z rywalkami mo積a powalczy. Gdy Ewa Cabajewska dostawa豉 dok豉dniejsze pi趾i i mog豉 nieco swobodniej rozgrywa, to AZS pokaza ca趾iem szeroki wachlarz zagra w ataku. Mo積a by這 obejrze atak z kr鏒kiej z obiegni璚ia, a sama Cabajewska popisa豉 si skuteczn kiwk. Poza tym gospodynie potrafi造 zatrzyma rywalki blokiem, a ponadto przyjezdne tak瞠 zacz窸y pope軟ia b喚dy przy odbiorze zagrywki. Zrobi si wyr闚nany mecz.

- W pierwszym secie rywalki pogoni造 nas zagrywk - m闚i Cabajewska. - Ale w przerwie mi璠zy setami dostali鄉y cenne wskaz闚ki, na kogo mamy zagrywa, jak si zachowa, i to okaza這 si bardzo skuteczne.

W ko鎍闚ce tego seta AZS przegrywa 22:24, ale zdo豉 doprowadzi do remisu. W ko鎍闚ce bardzo dobrze zaprezentowa豉 si Channon Thompson, kt鏎a atakiem zdoby豉 dwa ostatnie punkty, i bia這stoczanki wygra造 27:25.

Bohaterk trzeciego seta, a mo瞠 i ca貫go spotkania, by豉 Sylwia Chmiel, kt鏎a zmieni豉 Thompson. To w豉郾ie as serwisowy tej siatkarki da prowadzenie gospodyniom 22:20. Wcze郾iej tak瞠 przyjezdne mia造 k這poty z przyj璚iem zagrywki naszej przyjmuj帷ej. Parti sko鎍zy豉 Jack atakiem z kr鏒kiej i blokiem.

- Zagrywka jest chyba moj najmocniejsz stron i dzisiaj uda這 si to pokaza - stwierdza Chmiel.

Swoj dobr pass Chmiel kontynuowa豉 w czwartym secie. To w豉郾ie dzi瘯i jej trudnym serwisom gospodynie wysz造 na prowadzenie 10:1. Takiej przewagi graj帷e coraz pewniej bia這stoczanki ju nie odda造. Mecz zako鎍zy豉 skutecznym atakiem Chmiel.

- Krzykn窸am do Ewy, aby da豉 mi sko鎍zy ten mecz, i uda這 si - cieszy豉 si Chmiel.

- Bardzo nam by豉 potrzebna ta wygrana. Mecz by dla nas trudny i nie ustrzegli鄉y si b喚d闚, ale mam nadziej, 瞠 wyci庵niemy wnioski i w rewan簑 ju ich nie pope軟imy - podsumowa pojedynek Czes豉w Tobolski, trener AZS-u.

Rewan w Austrii zostanie rozegrany za tydzie, a ju w sobot bia這stoczanki powalcz o pierwsz wygran w ekstraklasie. Rywalem naszych siatkarek w Bia造mstoku b璠zie Impel Wroc豉w.

AZS Bia造stok - SVS Post Schwechat 3:1

Sety: 16:25, 27:25, 25:22, 25:19.

AZS: Kurnikowska, Jack, Rzenno, Thompson, Cabajewska, Esdelle, Bulbak (libero) oraz Chmiel.

Post Schwechat: Inic, Maletic, Radosova, Kociova, Rimser, Castiglione, Li Hua Ma (libero) oraz Simich, Wallner, Sandor.