Sport.pl

Józef Wojciechowski i Jagiellonia budują galerię

Inwestycja planowana przy ul. Jurowieckiej przez przedstawicieli Jagiellonii wspólnie z Józefem Wojciechowskim, właścicielem J.W. Construction, otrzymała decyzję środowiskową. A z niej wynika, że planowana jest nie tylko galeria handlowa, ale także 10-piętrowy apartamentowiec.
O budowie Galerii Jagiellońskiej, której dochody wspierałyby białostockich piłkarzy, mówi się od 2008 roku. Według pierwotnych planów za inwestycję miała odpowiadać Jagiellonia wraz z Irlandzką Grupą Deweloperską. Z tych zamierzeń nic jednak nie wyszło. W grudniu 2011 roku doszło do zmiany partnerów.

Obecnie realizacją inwestycji zajmuje się firma Józefa Wojciechowskiego, który jest głównym akcjonariuszem największej firmy deweloperskiej w Polsce JW Construction oraz m.in. właścicielem występującej w ekstraklasie Polonii Warszawa. Jego firma ma przejąć w przyszłości w większości zyski wypracowane przez galerię, które w pierwotnym założeniu miały iść na utrzymanie białostockich piłkarzy.

Teraz departament urbanistyki w białostockim magistracie wydał spółce Galeria Jagiellońska decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dla planowanej inwestycji na terenach po dawnym stadionie. To krok wyprzedzający wystąpienie o pozwolenie na budowę. Z dokumentu wynika, że w planach jest zarówno centrum handlowe, jak i budowa apartamentowca o 10 kondygnacjach naziemnych i dwóch poziomach pod ziemią. Poprzedni partnerzy Jagiellonia - Irlandzka Grupa Deweloperska, nie planowali, przynajmniej w pierwszym etapie, budowy budynku mieszkalnego. Z kolei nowy partner w inwestycji - Józef Wojciechowski i J.W. Construction - takie plany zaznacza już na wstępie.

Inwestorzy muszą przygotować też miejsca parkingowe, zagospodarować tereny zielone, doposażyć otoczenie w elementy małej architektury. Zapowiadane otwarcie tej galerii to rok 2014.

Więcej o: