Kiedy wreszcie wznowione zostaną prace na budowie białostockiego stadionu?

Od wyłonienia wykonawcy na dokończenie stadionu w Białymstoku minął ponad miesiąc. Chociaż czasu na realizację pechowej inwestycji jest coraz mniej, prace budowlane wciąż nie ruszyły z miejsca.
Umowa między inwestorem - Miejskim Ośrodkiem Sportu i Rekreacji - oraz firmami Hydrobudową Polska i hiszpańską Obrascon podpisana została 23 maja. Zgodnie z nią w ciągu dziewięciu miesięcy dokończona ma być budowa obiektu od strony ulic Ciołkowskiego i Kawaleryjskiej (z czym ociągał się poprzedni wykonawca - polsko-francuskie konsorcjum Eiffage - któremu wypowiedziano kontrakt). Przez kolejny rok mają być zrealizowanie od podstaw kolejne trybuny - od Słonecznej i Wiosennej. Tak więc stadion powinien być ukończony pod koniec lutego 2014 r., chociaż Jose Manuel Rubio Roeder z Obrasconu twierdził podczas podpisywania umowy, że firmy zrobią wszystko, by oddać stadion do użytku przed czasem.

Zaraz później jednak wniosek o upadłość układową złożył lider konsorcjum firm - Hydrobudowa. Jej pozycję wśród wykonawców mieli więc zająć Hiszpanie.

- Dokumentu w tej sprawie nie widziałem, ale umowy z podwykonawcami negocjują i podpisują już Hiszpanie - twierdzi Adam Popławski, dyrektor MOSiR-u.

Fakt jest taki, że na budowie nic szczególnego się nie dzieje. Pojawiły się jakieś kontenery i tyle. Od czasu do czasu ktoś coś mierzy, ogląda... Wydawałoby się zaś, iż powinny pracować dźwigi, spychacze, ciężarówki, setki ludzi, jeżeli przed wiosną ma być oddany do użytku stadion w więcej niż połowie.

- Z tego co wiem, w czwartek ma się pojawić firma z ciężkim sprzętem do prac ziemnych - mówi Popławski. - Cały czas odbywają się na budowie spotkania z podwykonawcami i negocjacje umów. Nie jest tak, że nic się nie dzieje. Chociaż chcielibyśmy na pewno, aby już ruszyły typowe prace budowlane. Staramy się to kontrolować na tyle, na ile możemy. Na początku następnego tygodnia jest zaplanowane kolejne spotkanie z hiszpańskimi menedżerami i powinniśmy wiedzieć więcej.

Za dokończenie budowy stadionu Białystok ma zapłacić firmom 206,5 mln zł netto, czyli około 253 mln zł brutto.