W pierwszym po przerwie treningu Jagiellonii uczestniczyło aż 42 piłkarzy [ZDJĘCIA]

Zespół Jagiellonii Białystok w środę rozpoczął przygotowania do kolejnego sezonu ekstraklasy.
Na pierwszym treningu zabrakło dwóch zawodników, kandydujących do gry w podstawowym składzie białostoczan: Łukasza Tymińskiego i Alexisa Norambueny. Ten ostatni z reprezentacją Palestyny w czwartek gra drugi mecz (po porażce 0:2 z Kuwejtem) podczas Pucharu Narodów Arabskich - z gospodarzem imprezy Arabią Saudyjską.

Główna część zespołu Jagiellonii ćwiczyła pod kierunkiem Marcina Popielucha. W tym gronie znalazł się Marcin Burkhardt, ale on rozwiązał już umowę z klubem (od 1 lipca) i właściwie tylko przyszedł się pożegnać z kolegami. Prócz Burkhardta w tej grupie byli oczywiście nowi piłkarze: Filip Modelski (ostatnio GKS Bełchatów), Michał Pazdan (Górnik Zabrze) i Tomasz Zahorski (MSV Duisburg). Resztę stanowili: bramkarze - Jakub Słowik i Tomasz Ptak, obrońcy - Thiago Cionek, Luka Pejović, Tomasz Porębski, pomocnicy - Tomasz Bandrowski, Nika Dzalamidze, Rafał Grzyb, Tomasz Kupisz, Maciej Makuszewski, Dawid Plizga i Karol Mackiewicz oraz napastnicy - Jan Paweł Pawłowski i Tomasz Frankowski.

Do Białegostoku przyjechał też czwarty nowy piłkarz - Maciej Gajos (ostatnio Raków Częstochowa) - lecz on przez kilka tygodni ma trenować indywidualnie po kontuzji kolana. W ten sam sposób, ale znacznie intensywniej, ćwiczył też w środę Damian Kądzior (który wraz z Porębskim, Mackiewiczem i Pawłowskim przed rokiem zdobywał tytuł mistrza Polski juniorów). Pomocnik chciałby już dołączyć do zajęć z drużyną, ale o tym mają jeszcze zdecydować trenerzy po konsultacji z lekarzem. Przypomnijmy, że Kądzior ledwie dostał szansę ćwiczenia z ekstraklasową ekipą za dobre występy w Młodej Ekstraklasie, a musiał poddać się zabiegom na obu stopach.

Po wakacjach na Podlasie wrócił też Czarnogórzec Marko Cetković. Prezesi klubu chcieli, aby został w Jagiellonii, ale trener Hajto nie zmienia zdania co do tego zawodnika i nie chce go w swojej ekipie. Cetković albo będzie musiał poszukać sobie klubu, do którego trafi na wypożyczenie (jak Robert Arzumanjan i Ermin Seratlić), albo rozwiąże umowę w Białymstoku.

Drugą grupę podczas środowych zajęć stanowili zawodnicy, biorący udział w test meczu - w sumie 22 osoby. Braki w składach uzupełnili trzej gracze, którzy mają ćwiczyć z pierwszym zespołem Jagiellonii: bramkarz Krzysztof Baran, obrońca Luka Gusić i niespełna 17-letni pomocnik Adam Dźwigała (syn najbliższego współpracownika Hajty, Dariusza Dźwigały). Ponadto w grze brał udział Grzegorz Arłukowicz, który na testach nie przypadł do gustu trenerom I-ligowej Warty Poznań, i Paweł Nowotka, który do 30 czerwca ma jeszcze umowę w Białymstoku.

Z testowanych w tym tygodniu graczy zabrakło już Roberta Błąkały, 18-letniego bramkarza SMS Kraków. Zaś z awizowanych zawodników nie dojechał Krzysztof Hus, ostatnio grający w Wiśle Płock.

Z jednej strony grali: Łukasz Skowron - Mateusz Protasewicz, Adam Dźwigała, Maciej Bobek, Paweł Nowotka (41. Bartosz Sulkowski) - Paweł Tarnowski, Mateusz Wilk, Paweł Herman, Samuelson Chukwuma Odunka - Marcin Figiel - Michał Fidziukiewicz.

Z drugiej: Krzysztof Baran - David Musioł, Luka Gusić, Bartosz Sulkowski (41. Paweł Nowotka), Korzuk - Joshua Balogun Kayode Gadzhi Magomedov, Łukasz Zaniewski, Grzegorz Arłukowicz - Bartłomiej Pawłowski, Patryk Stypułkowski.

Kilka sytuacji bramkowych z jednej strony miał Fidziukiewicz, z drugiej kilka Bartłomiej Pawłowski. Dwa gole strzelił za to Kayode, niespełna 20-letni pomocnik z zespołu Młodej Ekstraklasy GKS-u Bełchatów. Z drugiej drużyny ładnym trafieniem popisał się Figiel, 26-letni pomocnik z Radomiaka.

Niektórzy z testowanych zawodników usłyszeli już w środę, że powinni szukać sobie kolejnych klubów - to Bartłomiej Pawłowski, Bartosz Sulkowski i Łukasz Zaniewski. To samo ma dalej czynić Arłukowicz. Negatywnie został oceniony Magomedov. Reszta zawodników będzie sprawdzana dalej - do soboty.

Właściwa część drużyny w czwartek jedzie na badania do Carolina Medical Center w Warszawie. Tam wyjdzie m.in. to jak piłkarze zrealizowali plany pracy na okres urlopowy. W środę zostali tylko zważeni. Okazało się, że z nadmiarem kilogramów do Białegostoku wrócił Tomasz Ptak.

W poniedziałek Jagiellonia wyjeżdża na pierwsze zgrupowanie w okresie przygotowawczym - na Litwę do Mariampola - gdzie rozegra trzy sparingi, z czego dwa w ostatnim dniu w sobotę. 15 lipca rozpocznie się drugie zgrupowanie w Słowenii i potrwa do 28 lipca. Pierwszy mecz sezonu 2012/13 - w 1/16 finału Pucharu Polski - białostoczanie rozegrają 11 sierpnia. Tydzień później ruszy ekstraklasa.