Czterech nowych w składzie Jagiellonii, dwóch z niższych lig. Eksperyment w obronie

Znamy jedenastkę, jaką na pierwszy w nowym sezonie mecz zestawili białostoccy trenerzy z Tomaszem Hajto na czele. O 20 rozpocznie się w Ostródzie spotkanie w 1/16 finału Pucharu Polski, w którym III-ligowy Sokół podejmuje Jagiellonię.
Tomasz Hajto zapowiadał, że do gry wystawi taki skład, jakby był to mecz ligowy (pierwszy już za tydzień w Białymstoku z Podbeskidziem Bielsko-Biała). Od razu jednak trzeba przypomnieć, że zestawienie obrony jest dalekie od szykowanego latem. Jak wiadomo to efekt odsunięcia do Młodej Ekstraklasy (za odmowę przedłużenia kończącego się za rok kontraktu) podstawowego od kilku lat stopera Thiago Cionka i kontuzji pierwszego rezerwowego środkowego defensora Tomasza Porębskiego. Trenerzy mieli więc dylemat kogo postawić obok grającego do niedawna w Górniku Zabrze Michała Pazdana. Wydawało się, że do dyspozycji pozostaje im tylko Luka Gusić, którego zdecydowali się zatrudnić zimą. Ale wiosną przekonali się, iż dla Chorwata ekstraklasa to za wysokie progi. Na dobrą sprawę nie powinno być go już w klubie. Jednak jest, a mimo to na tle III-ligowca trenerzy postanowili sprawdzić inny wariant gry - z boku obrony do środka przesunęli Alexisa Norambuenę. To uniwersalny piłkarz, ale na środku obrony dotychczas nie występował. Po przesunięciu Chilijczyka na prawej stronie boiska zrobiło się miejsce dla kupionego z GKS-u Bełchatów za 600 tys. zł Filipa Modelskiego. Na lewej obronie zgodnie z planem wystąpi Luka Pejović.

Pewną niespodzianką może być Łukasz Skowron w bramce. 21-latek w poprzednim sezonie grał jeszcze w III-ligowym Radomiaku. Jego konkurent (i rówieśnik) Jakub Słowik w poprzednim sezonie zapracował sobie na miejsce w zespole ekstraklasy, ale pięknie rozwijającą się karierę przerwała kontuzja. Mimo wszystko wydawało się, że znowu będzie tym pierwszym. W sztabie szkoleniowym były odmienne opinie, Hajto zdecydował się postawić na debiutanta, zaznaczając przy tym, że Skowron ze Słowikiem prezentują podobny poziom i w tej sytuacji żaden nie może czuć się pierwszy.

W linii pomocy i ataku nie ma takich niespodzianek. Warto zauważyć, że na ławce sezon zaczyna Tomasz Bandrowski, gdyż przed stoperami zagrają Rafał Grzyb i Łukasz Tymiński. Z kolei Tomasza Frankowskiego w ofensywie wspierać ma 21-letni Maciej Gajos, pozyskany z II-ligowego Rakowa Częstochowa. Długo wyglądało na to, że to miejsce wywalczy sobie latem Dawid Plizga, ale na razie jest kontuzjowany.Jagiellonia: Skowron - Modelski, Norambuena, Pazdan, Pejović - Kupisz, Tymiński, Grzyb, Makuszewski - Gajos - Frankowski.