Malaga, Widzew, Jagiellonia. Kogo piłkarzem jest Bartłomiej Pawłowski?

Widzew przed dwoma tygodniami wypożyczył Bartłomieja Pawłowskiego do Malagi. Ale czy miał do tego prawo? Komisja Odwoławcza ds. Licencji Klubowych Polskiego Związku Piłki Nożnej uchyliła w środę wcześniejszą uchwałę Komisji ds. Licencji Klubowych PZPN
BIALYSTOK.SPORT.PL NA FACEBOOKU - POLUB NAS

Sprawa z przynależnością klubową 20-letniego zawodnika jest coraz bardziej zagmatwana, ale od początku. Przed rundą wiosenną poprzedniego sezonu Widzew wypożyczył Bartłomieja Pawłowskiego z Jagiellonii. W umowie była opcja pierwokupu. Klub z Łodzi z niej skorzystał i przed dwoma tygodniami wypożyczył piłkarza do drużyny z Hiszpanii.

Włodarze klubu z Białegostoku zwracali jednak uwagę na fakt, że Widzew nie mógł wykupić Pawłowskiego z Jagiellonii, gdyż został wcześniej ukarany zakazem transferów przez Komisję Licencyjną. Wspomniana komisja wydała jednak później zgodę na transfer zawodnika.

- Dla mnie jest to niezrozumiałe, że ta sama komisja podważa swą wcześniejszą decyzję. To jest skandaliczne. Będziemy składać skargę - mówił wówczas Cezary Kulesza, prezes i jeden z właścicieli Jagiellonii.

Głos w tej sprawie zabrał też Krzysztof Malinowski. Rzecznik Ochrony Prawa Związkowego Polskiego Związku Piłki Nożnej wniósł odwołanie od uchwały Komisji ds. Licencji Klubowych PZPN w sprawie transferu Bartłomieja Pawłowskiego. Jego zdaniem Komisja Licencyjna nie miała kompetencji, aby wyrazić zgodę na transfer piłkarza.

W środę odwołaniem rzecznika zajęła się Komisja Odwoławcza ds. Licencji Klubowych Polskiego Związku Piłki Nożnej i przyznała mu rację. Zaskarżona uchwała została uchylona.

Oto komunikat zamieszczony na oficjalnej stronie PZPN:

"Komisja Odwoławcza ds. Licencji Klubowych uznała, iż organy licencyjne są właściwe do określenia zakresu i czasu trwania sankcji regulaminowej w postaci zakazu transferów nałożonej w procesie licencyjnym na RTS Widzew Łódź SA. Zdaniem Komisji ustalenie przynależności klubowej zawodnika Bartłomieja Pawłowskiego wykracza poza kompetencje organów licencyjnych PZPN.

Intencją Komisji nałożony na RTS Widzew Łódź SA zakaz transferowy obejmuje najbliższe okno transferowe oraz następne do czasu oznaczonego w uchwale nakładającej sankcję. W związku z tym skutki umowy w postaci transferu definitywnego zawodnika, które zgodnie z właściwymi regulacjami PZPN winny być zarejestrowane w okienku transferowym rozpoczynającym się po decyzji nakładającej sankcję w postaci zakazu transferów, zdaniem Komisji, stoją w sprzeczności z nałożoną na klub sankcją."

Niewykluczone, że teraz decyzję w sprawie określenia przynależności klubowej Bartłomieja Pawłowskiego podejmie Komisja Ligi Ekstraklasy SA, która już wcześniej miała zająć się tą sprawą, ale odroczyła posiedzenie w tej kwestii do 28 sierpnia.

Więcej o Jagiellonii na bialystok.sport.pl