Sport.pl

Raport "Ekstraklasa piłkarskiego biznesu". Tylko trzy kluby wypracowały zysk

Jagiellonia zajęła szóste miejsce w rankingu finansowym klubów ekstraklasy opublikowanym w 5. edycji raportu "Ekstraklasa piłkarskiego biznesu". To o dwie pozycje niżej niż w poprzednim zestawieniu
BIALYSTOK.SPORT.PL NA FACEBOOKU - POLUB NAS

Publikację już po raz kolejny przygotowali eksperci firmy doradczej EY oraz spółki Ekstraklasa SA. Tym razem pierwszą pozycję (zestawienie obejmuje 2012 rok), po raz pierwszy, zajęła Legia Warszawa. Do tej pory ranking wygrywał Lech Poznań (trzykrotnie) oraz Zagłębie Lubin (raz). Drugie miejsce w tegorocznym zestawieniu zajął klub z Poznania, a trzecie Lechia Gdańsk. Na szóstym uplasowała się ekipa z Białegostoku, chociaż wielkiej euforii być nie powinno. Dodatni wynik finansowy Jagiellonia osiągnęła głównie dzięki transferom i sprzedaży majątku.

"Jagiellonia pozostaje ligowym średniakiem zarówno w sferze sportowej, jak i finansowej oraz organizacyjnej. Klub nadal cierpi z powodu przedłużającej się budowy stadionu, chociaż już od początku sezonu 2013/2014 drużyna gra przy kilku otwartych trybunach nowego obiektu. Jagiellonia od kilku lat wydaje się zespołem w przebudowie. Pytanie, czy w tym sezonie zobaczymy już dzieło zbliżone do efektu końcowego, zakładanego przez włodarzy?" - tak zaczyna się rozdział raportu poświęcony drużynie z Białegostoku.

Słowo "średniak" powtarza się również w części dotyczącej finansów. Według raportu Jagiellonia wzrost przychodów zawdzięcza jedynie transferom. Tak było w 2011 roku, gdy sprzedano Grzegorza Sandomierskiego, jak też w 2012 roku, gdy odeszli Thiago Cionek oraz Maciej Makuszewski. W raporcie czytamy: "Ponieważ sprzedaż bramkarza zapewniła białostoczanom znacznie wyższą kwotę niż transfer dwóch zawodników z pola, Jaga zanotowała w 2012 r. blisko 40% spadek przychodów w stosunku do roku 2011. W 2012 r. Jagiellonia osiągnęła nieco ponad 18 mln PLN przychodów z działalności operacyjnej i z transferów. Przy stabilnych, choć niepokrywających wszystkich kosztów, wpływach od głównego sponsora i ze sprzedaży praw telewizyjnych, transfery pozwalają Jagiellonii na utrzymywanie stabilnej sytuacji finansowej (...). Warto odnotować, że rok obrotowy 2012 Jagiellonia zakończyła z dodatnim wynikiem finansowym. Nie było to jednak skutkiem efektywnego zarządzania klubem piłkarskim, lecz zbyciem aktywów niezwiązanych z działalnością sportową. Wynik na piłkarskiej działalności operacyjnej był ujemny. Innymi słowy, pozbywając się niezwiązanego z zasadniczą działalnością majątku, Jaga częściowo załatała deficyt powstały w wyniku działalności klubu. Warto jednak podkreślić, że Jagiellonii udało się obniżyć koszty operacyjne o ponad 3 mln PLN do poziomu 20 mln PLN".

Obok Jagiellonii zyskiem za miniony rok mogą się pochwalić tylko dwa kluby: Legia Warszawa i Piast Gliwice.

Więcej o: