Kiedy skończy się budowa stadionu w Białymstoku?

19 sierpnia 2014 roku - to obecny termin zakończenia budowy stadionu miejskiego w Białymstoku, na którym rywali w ekstraklasie podejmują piłkarze Jagiellonii
BIALYSTOK.SPORT.PL NA FACEBOOKU - POLUB NAS

Już od kilku dni trwa montaż dźwigarów, które podtrzymają zadaszenie białostockiego stadionu. Wykonuje je Promostal z Czarnej Białostockiej. Konstrukcję, której szacunkowa waga może sięgnąć 3000 ton, wykonuje 27 osób. Można rzec, że "pierwsze koty za płoty" już poszły. Pierwszy z "serków" (trójkątny element złożony z dwóch dźwigarów) - najtrudniejszy do umieszczenia na wysokości - został zamontowany.

- Musieliśmy zintegrować go z częścią już istniejącej konstrukcji, która w ciągu roku nieco osiadła - mówi Marek Supruniuk z Promostalu, kierownik kontraktu. - Konieczny był również demontaż słupa oświetleniowego o bardzo delikatnej konstrukcji, co wymagało precyzji i sporego nakładu pracy, wykonywanej w trudnych warunkach, na wysokości. Montaż kolejnych dźwigarów będzie już łatwiejszy.

Dach w połowie czerwca

Promostal zakłada montaż pięciu "serków" tygodniowo. Do stworzenia konstrukcji, na której będzie można układać poszycie nad drugą częścią trybun, w sumie wykorzystanych zostanie sto dźwigarów. Równolegle trwa transport tych elementów z placu Promostalu w Czarnej Białostockiej. Nocny przewóz blisko 40-metrowych "serków", ważących 26 ton, przebiega bez zakłóceń.

Cała konstrukcja dachowa ma być gotowa w połowie czerwca. Jej wykonanie, transport i montaż to część kontraktu z hiszpańską firmą Obrascon Huarte Lain SA, liderem konsorcjum i generalnym wykonawcą stadionu. Wartość umowy z Promostalem przekracza 30 mln zł.

Szef spółki stadionowej pytany przez nas o to, czy jest zadowolony z tempa budowy, odpowiadał przed kilkoma dniami:

- Na razie tempo ustawiania słupów nas nie niepokoi - przyznawał na łamach "Wyborczej" Adam Popławski, prezes spółki Stadion Miejski, która odpowiada w imieniu magistratu za przebieg inwestycji.

Dodawał też, że kluczową rzeczą, od której dużo będzie zależało, jest właśnie montaż konstrukcji stalowej. Jeśli wziąć pod uwagę zapewniania Promostalu, że ukończy ją w połowie czerwca, oznacza to, że wówczas OHL będzie mógł zabrać się za budowanie części administracyjnej oraz powierzchni pod wynajem. Do zrobienia będą też systemy wewnątrz obiektu czy boisko treningowe, które ma powstać od strony skrzyżowania ulic Wiosennej i Słonecznej.

Tym razem chcą skończyć w sierpniu

W piątek zarząd spółki poinformował, że przeaneksował umowę z OHL-em.

- 17 kwietnia 2014 roku podpisany został aneks do umowy na budowę drugiej części Stadionu Miejskiego w Białymstoku. Aneks ten zmienia termin zakończenia inwestycji. Przesunięcie końcowego terminu wykonania umowy okazało się konieczne ze względu na 42-dniowe opóźnienie w wykonaniu I etapu (tj. zakończenia budowy pierwszej części stadionu), za które wykonawca nie ponosił odpowiedzialności. Powyższe potwierdziły szczegółowa analiza menedżera projektu oraz opinia prawna. Rozpoczęcie budowy drugiego etapu stadionu było uwarunkowane zakończeniem budowy jego pierwszej części. Plac budowy został przekazany wykonawcy 19 sierpnia 2013 roku, a zgodnie z umową czas na zrealizowanie drugiego etapu to 12 miesięcy. Obecnie więc termin zakończenia budowy II etapu to 19 sierpnia 2014 roku - czytamy w oświadczeniu przesłanym przez spółkę.

Budowa białostockiego stadionu zaczęła się latem 2010 roku. Po dwóch latach cały obiekt miał być skończony, a polsko-francuskie konsorcjum Eiffage miało zainkasować za zrealizowanie inwestycji 156 mln zł. Eiffage jednak opuściło plac budowy. Teraz prace kontynuuje OHL. Za dokończenie stadionu ma dostać w sumie około 250 mln zł.

Więcej informacji na bialystok.sport.pl