Białostocki stadion ma już dach [ZDJĘCIA]

Ostatni z setki dźwigarów pojawił się już nad białostockim stadionem. To oznacza, że czarnobiałostocki Promostal zakończył składanie ?serków?.
BIALYSTOK.SPORT.PL NA FACEBOOKU - POLUB NAS

Montaż ostatnich "serków" nie był łatwą operacją ze względu na ustawienie ostatniego żurawia wieżowego. Stacjonarny dźwig znalazł się w zakresie prac Herkulesa - potężnego dźwigu montującego tzw. serki, czyli dwa złożone dźwigary o wadze 26 ton i długości blisko 40 m każdy.

- Trzeba było bardzo precyzyjnie manewrować między koroną a żurawiem, by ulokować serek w wąskiej szczelinie konstrukcji - mówi Marek Supruniuk, kierownik kontraktu Promostalu. - Wczoraj zamontowaliśmy ostatni pełen "serek", a dziś ostatni pojedynczy element, dopasowujący całość do pierwszego etapu.

W sumie od 8 kwietnia do dziś Promostal zainstalował 50 serków, sukcesywnie dostarczanych na stadion nocą przez ponadgabarytowe auta. Transport i prace montażowe przebiegały terminowo, mimo nie zawsze sprzyjających warunków pogodowych i technicznych trudności.

- To nasza pierwsza konstrukcja stadionowa w Polsce i niełatwe wyzwanie pod względem technicznym, logistycznym i organizacyjnym: transport ponadgabarytowych elementów, trudny montaż, praca na wysokości - mówi Supruniuk. - Jednak elementy o zbliżonym tonażu i podobnych gabarytach Promostal stale wytwarza i dostarcza na rynek skandynawski, więc mamy doświadczenie w realizacji podobnych zadań. Pracowaliśmy przez 24 godz. na dobę, by dotrzymać harmonogramu, i najważniejsze, że udało się.

Teraz Promostal ma czas do końca czerwca na uzupełnienie płatwi i do połowy lipca - na zaprawki murarskie. Prace konstrukcyjne na stadionie wykonywało 27 osób, szacunkowa waga konstrukcji stalowej to blisko 3 tys. ton. Na niej kolejny wykonawca już rozpoczął układanie poliwęglanowego poszycia dachu. Całość prac budowlanych ma być zakończona do 19 sierpnia. Stadion w Białymstoku będzie mógł pomieścić ponad 22 tys. osób. Widownia będzie w całości zadaszona. Łączna powierzchni użytkowa obiektu wyniesie 25 tys. m kw. Promostal wykonał, przetransportował i zamontował konstrukcję stadionu w ramach kontraktu z hiszpańską firmą Obrascon Huarte Lain SA, liderem konsorcjum i generalnym wykonawca inwestycji. Wartość umowy przekracza 30 mln zł.

Więcej informacji na bialystok.sport.pl