Adam Dźwigała w Lechii. Patryk Tuszyński w Jagiellonii

Adam Dźwigała przenosi się do Lechii Gdańsk. W odwrotnym kierunku podąża Patryk Tuszyński, który będzie trzecim zawodnikiem pozyskanym przez Jagiellonię podczas przerwy w rozgrywkach
BIALYSTOK.SPORT.PL NA FACEBOOKU - POLUB NAS

Białostoczanie w poniedziałek rozpoczęli przygotowania do nowego sezonu w ekstraklasie. W pierwszych zajęciach uczestniczyło 28 piłkarzy. W tym gronie był jednak tylko jeden nowy zawodnik - Marek Wasiluk, który już wcześniej podpisał roczny kontrakt.

Na testach stawili się natomiast Povilas Leimonas (26-letni pomocnik z Litwy grający ostatnio w Widzewie Łódź) oraz Michał Sołtysik z Warty Zawiercie i Jeff Gal (bramkarz ze Stanów Zjednoczonych).

- Michał Sołtysik już trenował z nami wcześniej, a teraz chcemy sprawdzić go w sparingach. Leimonasa znamy z Widzewa, ale też chcemy go jeszcze zobaczyć i po tygodniu, dwóch podejmiemy decyzję - tłumaczył wówczas trener Michał Probierz, a następnie do zespołu dołączył kolejny gracz na testy - Kamil Jackiewicz (30-letni napastnik w ostatnim sezonie zdobył 32 gole w barwach III-ligowego Płomienia Ełk).

W środę kontrakt z Jagiellonią (na rok) podpisał natomiast Radosław Jasiński. 24-letni lewy obrońca trzy ostatnie sezony spędził w I-ligowej Flocie Świnoujście. W ostatnich rozgrywkach rozegrał 31 spotkań (wszystkie w podstawowym składzie) na zapleczu ekstraklasy. Wcześniej był m.in. związany z Lechem. W ekipie z Poznania występował przede wszystkim w rozgrywkach Młodej Ekstraklasy, zaliczył jednak też trzy spotkania w pierwszym zespole (w Pucharze Ekstraklasy).

W piątek podpis pod umową powinien z kolei złożyć Patryk Tuszyński. 24-letni napastnik trafi do Jagiellonii w zamian za Adama Dźwigałę (białostoczanie mają też podobno otrzymać jeszcze około 250 tys. euro).

- Lechia już podpisała dokumenty, także Dźwigała pojechał do Gdańska. Z Tuszyńskim też jesteśmy domówieni i w piątek powinien on być w Białymstoku - wyjaśnia Cezary Kulesza, prezes i jeden z właścicieli Jagiellonii.

Tuszyńskiego dobrze zna trener Michał Probierz, który współpracował z nim w Lechii. Napastnik miał piorunujący początek rundy wiosennej poprzedniego sezonu. W dwóch pierwszych meczach zdobył pięć goli, potem było już jednak dużo gorzej, bo do końca rozgrywek zaliczył już tylko jedno trafienie w lidze.

- Atak już mamy praktycznie kompletny, bo jest Janek Pawłowski, Mateusz Piątkowski i teraz dojdzie Patryk Tuszyński. Na bokach jest Maciej Gajos i Nika Dzalamidze, który już rozpoczął treningi. A ponadto poszukamy jeszcze jednego ofensywnego pomocnika. Potrzeba nam jeszcze też dwóch środkowych obrońców, w tym jednego naprawdę bardzo dobrego, takiego który będzie trzymał całą obronę - analizuje Kulesza, który dodaje też, że w piątek do Białegostoku powinien w końcu przyjechać awizowany już wcześniej Antonio Calderon Vallejo. 30-letni pomocnik z Hiszpanii wiosną ostatnich rozgrywek grał w II-ligowej Legionovii (rozegrał 16 spotkań i zdobył w nich trzy gole).

Do Jagiellonii najprawdopodobniej nie trafią natomiast Rafał Augustyniak oraz Bartłomiej Kasprzak z Widzewa.

- Byliśmy nimi zainteresowani, rozmawiałem z nimi, ale jakoś ciężko jest się domówić. Na razie jest to nieaktualne - oświadcza prezes Jagiellonii. - Na razie wszystko się jeszcze tasuje i zobaczymy, kto jeszcze do nas trafi.

W drużynie z Białegostoku wiosną nie będą grali już raczej na pewno trzej zawodnicy wypożyczeni ostatnio do Wigier. Już wcześniej zapadła decyzja, że w ekipie z Suwałk mają zostać Mateusz Żebrowski i Tomasz Porębski. Tak samo będzie zapewne też z Karolem Mackiewiczem.

- Na dzień dzisiejszy zostaje on w Wigrach. Dobrze byłoby, żeby on jeszcze pół roku ograł się w I lidze - wyjaśnia Cezary Kulesza.

W sobotę białostoczanie rozegrają pierwszy sparing w trakcie okresu przygotowawczego. O godz. 12 zmierzą się w Tykocinie z miejscowym IV-ligowym Hetmanem. Kolejne mecze kontrolne piłkarzy Jagiellonii czekają już na zgrupowaniu w Gutowie Małym, na które białostoczanie wyjeżdżają w poniedziałek. Podczas obozu podopieczni Michała Probierza zmierzą się z Omonią Nikozja, GKS-em Bełchatów, Stomilem Olsztyn oraz Widzewem Łódź. Po powrocie ze zgrupowania mają natomiast zagrać z Wigrami Suwałki oraz Górnikiem Łęczna.

Więcej o Jagiellonii na bialystok.sport.pl

Więcej o: