Jagiellonia zmienia plany. Miała być galeria, a będą...

W magistracie jest już wniosek Jagiellonii w sprawie budowy bloków na działce klubu przy ul. Jurowieckiej. Tej samej, na której planowano budowę galerii handlowej. Oburza to część środowiska piłkarskiego. Prezydent odpowiada, że pierwotne plany klubu zweryfikowało życie.
BIALYSTOK.SPORT.PL NA FACEBOOKU - POLUB NAS

Sportowa Spółka Akcyjna Jagiellonia została właścicielem wycenionej na 40 mln zł działki przy Jurowieckiej już w 2008 roku. Plany miała ambitne. Wspólnie z Irlandczykami chciała stworzyć tu centrum handlowe, które częściowo finansowałoby klub. Według pierwszych deklaracji centrum miało powstać w ciągu zaledwie trzech lat.

Jedna Jagiellonia pyta...

Z planów tych jednak nic nie wyszło. Po zburzeniu hali sportowej oraz rozbiórce trybun teren zaczął coraz bardziej zarastać. W czwartek pojawił się tu prezes BKS Jagiellonii Białystok Wojciech Baranowski. Włodarz występującego w A klasie klubu przygotował zestaw pytań skierowanych do władz miasta. Chce wyjaśnić sytuację terenu przy ul. Jurowieckiej 21, na którym miał powstać obiekt handlowy pomagający w utrzymaniu drużyny piłkarskiej. Wojciech Baranowski pytał również, dlaczego Sportowa Spółka Akcyjna Jagiellonia Białystok pomimo wysokiego zadłużenia w urzędzie miejskim, wynikającego z zaległości w podatku gruntowym od tego terenu, otrzymuje dotacje od władz miasta. Natomiast Miejski Ośrodek Szkolenia Piłkarskiego w Białymstoku od dwóch lat takich dotacji jest pozbawiony.

- Kilkukrotnie chciałem się skontaktować z prezydentem Tadeuszem Truskolaskim, aby odpowiedział mi na moje pytania, ale za każdym razem spotykałem się z odmową. Dotarłem do ksiąg wieczystych, z których wynika, że tereny przy ul. Jurowieckiej 21 są zadłużone na 120 milionów złotych - mówił Wojciech Baranowski.

Podkreślał też, że w stolicy Podlaskiego wciąż zauważalny jest brak dostępu do boisk, na których mogłyby trenować drużyny z niższych lig. Chodzi tu o zespoły Piasta, Promilu, Włókniarza i Hetmana. Dwa ostatnie kluby w ostatnim sezonie rozgrywały swoje spotkania ligowe poza granicami Białegostoku.

- Na dzień dzisiejszy Jagiellonia Białystok występuje w najwyższej klasie rozgrywkowej w Polsce i swoje spotkania rozgrywa na stadionie miejskim. Pozostałe kluby ze stolicy Podlasia grają najwyżej w klasie okręgowej. Dodatkowo drużyny otrzymują bardzo małe dotacje, które nie wystarczają na funkcjonowanie, a co dopiero na wynajem boisk. Kluby z małych miejscowości nie posiadają takiego problemu, ponieważ ciężar utrzymania boiska ponosi gmina - podkreślał Baranowski. Szef klubu liczy, że odpowiedzi na powyższe pytania pomogą w uzdrowieniu białostockiej piłki nożnej. Włodarz BKS Jagiellonii Białystok zapowiedział, że skieruje także oficjalne pismo do władz miasta.

...druga planuje

A Jagiellonia - tym razem już Sportowa Spółka Akcyjna, czyli właściciel klubu, który gra w piłkarskiej ekstraklasie - ma już nowe konkretne plany związane z Jurowiecką.

- Do urzędu wpłynęły dwa wnioski od Jagiellonii. Pierwszy dotyczy wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach przedsięwzięcia polegającego na budowie budynków mieszkalnych z usługami, handlem i hotelem na całej działce należącej do Jagiellonii. Drugi - wydania decyzji o warunkach zabudowy dla obiektu handlowo-usługowego na części działki - wyjaśnia Urszula Boublej z biura prasowego magistratu.

Chodzi dokładnie o część działki należącej do firmy Konstantego Strusa, na której powstaje już galeria handlowa połączona z hotelem, do wysokości ulicy Ciepłej.

Prezydenta Tadeusza Truskolaskiego takie postępowanie Jagiellonii w ogóle nie dziwi.

- To rynek decyduje, czy w Białymstoku jest potrzebna jeszcze jedna galeria handlowa - mówi. - Nie sprzedawaliśmy tej działki z określonymi warunkami jej zagospodarowania. Sposób wykorzystania terenu leży po stronie inwestora. Jedynymi ograniczeniami są zapisy miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub warunków zabudowy.

W tym przypadku plan nie obowiązuje, zaś warunki zabudowy wydane zostaną w oparciu o zasadę dobrego sąsiedztwa. Dodajmy - dobrym sąsiadem w tym przypadku będzie zapewne wieżowiec budowany przez Konstantego Strusa lub wieżowce w rejonie ulicy Włókienniczej.

Więcej o Jagiellonii na bialystok.sport.pl