Sport.pl

Umowa podpisana. Jest teren pod bazę treningową Jagiellonii

Magistrat dobił targu z Białostocką Szkółką Piłkarską Jagiellonia. Umowa na dzierżawę terenu na Krywlanach została podpisana.
BIALYSTOK.SPORT.PL NA FACEBOOKU - POLUB NAS

Jak ustaliła "Wyborcza", na umowie widnieje data 8 kwietna. Strony - gmina Białystok oraz Białostocka Szkółka Piłkarska Jagiellonia - ustaliły, że powstanie tam przynajmniej... jedno boisko. Może to zaskakiwać, zważywszy że jeszcze w zeszłym tygodniu prezydent Tadeusz Truskolaski mówił, że trwają rozmowy z Jagiellonią o zmianach warunków dzierżawy i większej liczbie boisk.

Okazało się jednak - jak można było przypuszczać - że po przetargu zmiana zapisów podanych w specyfikacji nie będzie możliwa. Przy umowie dzierżawy pojawia się jednak niewielki "dopisek". Ale istotny.

- Szkółka złożyła oświadczenie, że w ciągu czterech lat zbuduje trzy boiska spełniające wymogi PZPN - mówi Rafał Rudnicki, wiceprezydent nadzorujący mienie gminne.

Potwierdza to w rozmowie z "Wyborczą" Agnieszka Syczewska, rzecznik Jagiellonii: - W umowie jest zapis o jednym boisku, ale zobowiązaliśmy się do budowy trzech boisk.

Krywlany niezgody

Przetarg na dzierżawę Krywlan miał miejsce jeszcze w styczniu. Zanim jednak doszło do podpisania umowy, sprawa otarła się o prokuraturę. Radni zaskoczeni byli bowiem kwotą, za jaką gmina chce wydzierżawić na 25 lat osiem hektarów ziemi na Krywlanach. Po przetargu okazało się, że to 1824 zł netto, czyli 2244,75 zł brutto. Kiedy dowiadywali się od nas o tej stawce, robili wielkie oczy. Mówili, że to grosze.

Tadeusz Truskolaski, by uniknąć podejrzeń, że sprzyja Jagiellonii, poprosił, by sprawie przyjrzała się prokuratura. Choć oficjalnie działkę ma dzierżawić BSP Jagiellonia, to stoją za nią te same osoby, co za Sportową Spółką Akcyjną, m.in. Cezary Kulesza, Magdalena Godlewska, Wiesław Wołoszyn czy Wojciech Wasilewski.

Prezydent zapowiedział też, że do czasu zakończenia postępowania nie podpisze aktu notarialnego ze szkółką.

Prokuratura przekazała sprawę dalej, do Centralnego Biura Antykorupcyjnego. A CBA stwierdziło krótko: - Przeanalizowaliśmy i zweryfikowaliśmy te informacje, które przekazała nam prokuratura. Uznaliśmy, że nie dają nam podstawy do wszczęcia innych czynności w tej sprawie, np. czynności kontrolnych - informował w połowie marca rzecznik CBA Jacek Dobrzyński.

To otworzyło drogę do podpisania umowy dzierżawy.

Ambitne plany klubu

BSP Jagiellonia chce stworzyć na Krywlanach bazę treningową dla swoich grup młodzieżowych. Już podczas przetargu pokazywana była koncepcja zagospodarowania terenu.

Pomiędzy kopcem papieskim a Lasem Solnickim miałoby powstać w sumie pięć boisk pełnowymiarowych - dwa ze sztuczną murawą, dwa z naturalną, a także jedno wielkości popularnego orlika. Przy jednym z boisk powstałyby trybuny na 500 osób (drugą podobnej wielkości można by było dostawić). Znalazłoby się tu też miejsce na zaplecze treningowe.

Agnieszka Syczewska mówi, że teraz - gdy umowa jest już podpisana - można przystępować do prac projektowych oraz zdobywania pozwoleń i budowy uzbrojenia terenu. O terminach na razie nie chce mówić.

- Nam bardzo zależy, by zrealizować jak najszybciej całą koncepcję - mówi rzeczniczka klubu.

Kosztorys na razie też nie jest znany.

Miasto też ma wizję

Jak dowiedziała się "Wyborcza", w najbliższym czasie mają być prowadzone rozmowy w sprawie utworzenia na Krywlanach znacznie większego kompleksu boisk. Przypomnieć trzeba, że radni w budżecie na ten rok wpisali 2,2 mln zł właśnie na infrastrukturę sportową na Krywlanach. Na razie są w rezerwie celowej, ale miałaby w najbliższym czasie być uruchomiona. Boiskami gminnymi opiekowałby się Białostocki Ośrodek Sportu i Rekreacji. Resztą BSP Jagiellonia.

A to nie koniec planów. Na Krywlanach zlokalizowany będzie też tor rajdowy Wschodzący Białystok, który został wybrany do realizacji z budżetu obywatelskiego. Prowadzone są też rozmowy, by WORD zbudował tu m.in. plac manewrowy. Rozpoczęły się też procedury związane z budową lotniska z pasem startowym o długości 1350 metrów.

Więcej o Jagiellonii na bialystok.sport.pl

Więcej o: